The Trijicon 1-8×28 VCOG (Variable Combat Optical Gunsight) is a rugged variable magnification riflescope designed for close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. With a forged aircraft-grade 7075-T6 aluminum housing the VCOG is nearly indestructible. Superior glass provides exceptional clarity and color with zero distortion. The universal segmented circle/MRAD crosshair dot reticle is designed for multi-platform use accommodating multiple calibers ammunition weights and barrel lengths. The first focal plane reticle allows subtensions and drops to remain true at any magnification allowing the shooter to quickly and accurately apply the correct hold. With ruggedized electronics the LED reticle is robust enough for any application. Powered by a lithium AA battery the 1-8×28 VCOG offers a battery life of 633 hours at setting 6. Choose from 11 user-selectable brightness settings 2 night vision settings 8 day settings and 1 super-bright setting. An integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range and a near-constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. Waterproof to 66 feet. Includes thumb screw Flattop Adapter lithium AA battery LENSPEN Trijicon Logo Sticker manual and warranty card.
Trijicon 2400003 VCOG 1-8x 28mm Obj 109.20-13.10 ft @ 100 yds FOV Matte Black Finish LED Illuminated Red Segmented Circle w/Crosshair MRAD Dot
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,706.18 Original price was: $2,706.18.$2,081.68Current price is: $2,081.68.
Availability: 4 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | VCOG |
| Magnification | 1-8x |
| Reticle | Illuminated Red LED Crosshair Dot MRAD |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Thumb Screw |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 109.20 – 13.10 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 28mm |
| Eye Relief | 3.90″ – 4″ |
| Battery Size | AA |
| Length | 10.80″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 31.50 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10.16 – 3.56mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 2400003 VCOG 1-8x 28mm Obj 109.20-13.10 ft @ 100 yds FOV Matte Black Finish LED Illuminated Red Segmented Circle w/Crosshair MRAD Dot” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.