Get rapid target engagement and long-range precision from the same riflescope the Trijicon Credo. A favorite among competitive shooters and tactical users this is our finest low power variable riflescope. The Credo gives you fully multi-coated broadband exposed locking adjusters anti-reflective glass a 34mm tube and a 28mm objective lens for improved exit pupil and low light performance. The dual red/green illuminated MRAD Segmented Circle reticle is designed for CQB and distance shooting in any environment. Includes Bikini caps Scopecoat 3mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 2900032 Credo Matte Black 1-8x28mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Segmented Circle Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,731.73 Original price was: $1,731.73.$1,332.10Current price is: $1,332.10.
Availability: 11 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Credo |
| Magnification | 1-8x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Reticle | Illuminated Red / Green LED MRAD Segmented Circle |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 105.80 – 13.20ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 28mm |
| Eye Relief | 3″ – 4″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 29.10 MRAD |
| Length | 10.80″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 29.10 MRAD |
| Includes | Bikini Caps / 3mm Hex Key |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 25.60 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11.68 – 3.56mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 2900032 Credo Matte Black 1-8x28mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Segmented Circle Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.