The Trijicon Tenmile is a first focal plane riflescope that lets you dial-in long-range shots in any environment or light with confidence. Expect pinpoint precision at multiple ranges all-weather performance and outstanding quality and design for repeatable precision. The MRAD Precision Tree reticle offers precise wind and range holds and the exposed zero stop elevation adjuster allows you to quickly return to zero. Includes Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm and 1.5mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 3000002 Tenmile Matte Black 3-18x44mm 30mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Precision Tree Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,124.49 Original price was: $2,124.49.$1,634.22Current price is: $1,634.22.
Availability: 4 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tenmile |
| Magnification | 3-18x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated Red / Green LED MRAD Precision Tree |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 35.30 – 5.90 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.40″ – 3.90″ |
| Windage Adjustment | 17.45 MRAD |
| Length | 15.02″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 17.45 MRAD |
| Includes | Sunshade / Tenebraex Flip Caps |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 24.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11.43 – 2.29mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 3000002 Tenmile Matte Black 3-18x44mm 30mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Precision Tree Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet