The Tenmile line is built to take a beating and maintain your zero. When you want to push farther out its excellent light transmission user-selectable LED illumination and crisp precise adjustments give you the precision you need to make the hit. The Tenmile features premium glass coatings second focal plane MRAD Ranging reticle with daylight bright illumination and exposed zero stop elevation adjuster. Includes Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm and 1.5mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 3000007 Tenmile Matte Black 4-24x50mm 30mm Tube LED Illuminated MRAD Ranging w/Red Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,739.17 Original price was: $1,739.17.$1,337.82Current price is: $1,337.82.
Availability: 2 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tenmile |
| Magnification | 4-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated MRAD LEDRanging w / Red Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 28.50 – 4.70 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.10″ – 3.80″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 20.40 MRAD |
| Length | 14.45″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 29.10 MRAD |
| Includes | Sunshade / Tenebraex Flip Caps |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 25.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.38 – 2.03mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 3000007 Tenmile Matte Black 4-24x50mm 30mm Tube LED Illuminated MRAD Ranging w/Red Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.