The Trijicon Tenmile 5-25×50 riflescope offers highly precise repeatable adjusters and excellent light transmission for proven accuracy in any lighting condition. The second focal plane MRAD Center Dot reticle gives you pinpoint precision at distance and the exposed zero stop adjuster allows you to quickly return to zero. Includes Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm and 1.5mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 3000011 Tenmile Matte Black 5-25x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Center Dot Reticle
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,932.57 Original price was: $1,932.57.$1,486.59Current price is: $1,486.59.
Availability: 1 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tenmile |
| Magnification | 5-25x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated Red LED MRAD Center Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 4 – 20.10 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 2.90″ – 3.90″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 11.60 MRAD |
| Length | 13.50″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 14.5 MRAD |
| Includes | Sunshade / Tenebraex Flip Caps |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 25.60 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.91 – 2.03mm |
1 review for Trijicon 3000011 Tenmile Matte Black 5-25x50mm 30mm Tube LED Illuminated Red MRAD Center Dot Reticle
Add a review Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Art K. (verified owner) –