Excellent light transmission. Pinpoint accuracy in any condition. Uncompromised durability. These are the features that set the Trijicon Tenmile long-range riflescope apart. The 34mm tube provides generous elevation and windage adjuster travel. You can also expect crisp precise adjustments with zero stop; extra-low dispersion glass for true color and detail without distortion; and dual red/green illuminated reticles that let you enjoy both-eyes-open shooting for fast engagement. Includes Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm and 1.5mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 3000013 Tenmile Matte Black 4.5-30x56mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Precision Tree Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,585.67 Original price was: $2,585.67.$1,988.98Current price is: $1,988.98.
Availability: 1 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tenmile |
| Magnification | 4.5-30x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Reticle | Illuminated Red / Green LED MRAD Precision Tree |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 24.70 – 3.70 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 3.20″ – 3.80″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 14.50 MRAD |
| Length | 14.33″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 29.10 MRAD |
| Includes | Sunshade / Tenebraex Flip Caps |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 36 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.89 – 1.78mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 3000013 Tenmile Matte Black 4.5-30x56mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MRAD Precision Tree Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.