Get extreme long-range precision in any environment in any light with the Trijicon Tenmile second focal plane riflescope. Featuring the widest magnification of all our riflescopes its dual red/green illuminated reticles provide a clear aiming point that draws your eye for fast engagement. Extra-low dispersion glass provides excellent light transmission and true color without distortion. Engineered and tested according to military standards the Tenmile will perform in the harshest of conditions. Includes Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm and 1.5mm Hex key repositionable magnification knob and replacement screw CR2032 battery quick reference guide warranty card and logo sticker.
Trijicon 3000016 Tenmile Matte Black 5-50x56mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MOA Long Range Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,609.48 Original price was: $2,609.48.$2,007.29Current price is: $2,007.29.
Availability: 2 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tenmile |
| Magnification | 5-50x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Reticle | Illuminated Red / Green LED MOA Long Range |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 2.10 – 21.20 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .125 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 3.50″ – 3.90″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 16″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Includes | Sunshade / Tenebraex Flip Caps |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 38.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 7.11 – 1.02mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 3000016 Tenmile Matte Black 5-50x56mm 34mm Tube LED Illuminated Red/Green MOA Long Range Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.