ACOG 3.5×35 scope with Amber Chevron BAC Reticle- The ranging reticle is calibrated for 5.56 (.223 cal) flat-top rifles to 800 meters. Includes Flat Top Adapter. The chevron reticle is designed to be zeroed using the tip at 100 meters. The width of the chevron at the base is 5.53 MOA which is at 19 at 300 meters. This allows range estimation for silhouette targets. Includes a thumbscrew flattop adaptor 3.5×35 Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker ACOG BAC manual and warranty card.
Trijicon 100145 ACOG Matte Black 3.5x35mm Illuminated Red Chevron .223/5.56 BDC Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,566.58 Original price was: $1,566.58.$1,205.06Current price is: $1,205.06.
Availability: 3 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 3.5x |
| Reticle | Illuminated Red Chevron .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Thumb Screw |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 5.5 degrees |
| Adjustment Size | 3 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 2.39″ |
| Length | 8″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 14 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.91mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 100145 ACOG Matte Black 3.5x35mm Illuminated Red Chevron .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.