The ACOG is internally-adjustable compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. It combines traditional precise distance marksmanship with close-in aiming speed. This model’s design if for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose to provide increased hit potential in all lighting conditions. Includes a thumbscrew flattop adaptor 4×32 Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker ACOG manual and warranty card.
Trijicon 100215 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x32mm Illuminated Red Chevron .223/5.56 BDC Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,465.41 Original price was: $1,465.41.$1,127.24Current price is: $1,127.24.
Availability: 23 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red Chevron .223 / 5.56 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | M16A4 |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 2 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Length | 5.80″ |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 15.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
Be the first to review “Trijicon 100215 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x32mm Illuminated Red Chevron .223/5.56 BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.