The TA31RCO is an Advanced Combat Optical Gunsight designed for the USMC’s M16A4 weapon system. It incorporates illumination technology using a combination of fiber optics and self-luminous tritium. This allows the aiming point to always be illuminated without the use of batteries. The tritium illuminates the aiming point in total darkness and the fiber optic self-adjusts reticle brightness during daylight according to ambient light conditions. Designed to the exact specifications of the United States Marine Corps the unique reticle pattern provides quick target acquisition at close combat ranges while providing enhanced target identification and hit probability out to 800 meters utilizing the Bullet Drop Compensator. No tools are needed for windage and elevation adjustments because the TA31RCO features external adjusters. Mounting bosses are integrated into the housing by the eyepiece to allow the easy addition of a Trijicon RMR. Includes a thumbscrew flattop adaptor thumb screw (for mounting to carry handle) killFlash Anti-Reflection device Scopecoat LENSPEN lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker RCO manual and warranty card.
Trijicon 100226 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x32mm Illuminated Red Chevron Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,682.63 Original price was: $1,682.63.$1,294.33Current price is: $1,294.33.
Availability: 6 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 4x |
| Reticle | Illuminated Red Chevron |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | M16A4 |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 1.50″ |
| Length | 5.80″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 15.80 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
Be the first to review “Trijicon 100226 ACOG Black Hardcoat Anodized 4x32mm Illuminated Red Chevron Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.