The Buckline scope series offers high performance for standard hunting applications. The scope features BDC Dot reticle; generous eye relief; fully-coated lenses provide maximum brightness clarity and contrast; rubber-coated speed-focus eye piece and durable scratch-resistant non-reflective matte finish. Includes Weaver-style rings.
TruGlo TG85395XB Buckline Black Anodized 3-9x50mm 1″ Tube BDC Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$78.99 Original price was: $78.99.$60.76Current price is: $60.76.
Availability: 9 in stock
| Brand | TruGlo |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Buckline |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Black Anodized |
| Field of View | 12.67 – 41.47 ft @ 100 yds |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.15″ – 3.23″ |
| Length | 12.12″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Includes | Weaver Rings |
| Optic Coating | Fully Coated |
| Weight | 14.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 16.60 – 5.50mm |
Be the first to review “TruGlo TG85395XB Buckline Black Anodized 3-9x50mm 1″ Tube BDC Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.