Experience unmatched clarity and precision with the THRIVE HD 2.5-15x50mm PHR II Illuminated Riflescope. Engineered with hunters in mind this scope features industry-leading high definition glass delivering crisp sharp images across all magnifications. The PHR II Illuminated reticle ensures precise aiming even in low light conditions without obstructing the view. With 92% light transmission and robust construction the THRIVE HD series offers exceptional value and performance for every hunting adventure. Includes: Heavy Duty Alloy Flip-Up Covers Locking Ring Tool For HD Flip-Up Covers Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH2155P-IR Thrive HD Black 2.5-15x 50mm 30mm Tube Illuminated PHR II Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 3 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | HD |
| Model | Thrive |
| Magnification | 2.5-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated PHR II |
| Field of View | 13.50 – 2.30 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 91-100mm |
| Windage Adjustment | 70 MOA |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Weight | 1.64 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 11 – 3.30mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH2155P-IR Thrive HD Black 2.5-15x 50mm 30mm Tube Illuminated PHR II Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.