The THRIVE 3-12x44mm ZEROPLEX Riflescope is a testament to ZeroTechs commitment to delivering high-quality optics at an unbeatable price. With years of field testing and proven performance this scope is a favorite among Australian hunters and shooters worldwide. Featuring a 30mm tube ZEROPLEX reticle and advanced lens coatings it offers exceptional strength and clarity for any shooting adventure. Includes: Soft Neoprene Cover Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH31244P Thrive Black 3-12x 44mm 30mm Tube PHR III Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$401.70 Original price was: $401.70.$309.00Current price is: $309.00.
Availability: 12 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Thrive |
| Magnification | 3-12x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | PHR III |
| Field of View | 12.20 – 3 ft @100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 85-91mm |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Weight | 21.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 14.40 – 3.70mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH31244P Thrive Black 3-12x 44mm 30mm Tube PHR III Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.