Elevate long-range shooting capabilities with the THRIVE HD 3-18x56mm PHR II Illuminated Riflescope. Designed for hunters who demand precision and clarity this scope features an 18x magnification and a large 56mm objective lens to maximize light gathering at dawn and dusk. The PHR II Illuminated reticle provides a refined point of aim and precise elevation hold overs ensuring perfect aiming in any lighting condition. With robust construction and superior optics the THRIVE HD series delivers exceptional performance and value.
Zero Tech Optics TH3186P-IR Thrive HD Black 3-18x 56mm 30mm Tube
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,038.70 Original price was: $1,038.70.$799.00Current price is: $799.00.
Availability: 3 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Thrive HD |
| Magnification | 3-18x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 91-100mm |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Weight | 30.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.50 – 3.10mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH3186P-IR Thrive HD Black 3-18x 56mm 30mm Tube” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.