Unlock the full potential of shooting experience with the THRIVE 3-9x40mm PHR 3 Riflescope. Crafted for precision and speed this scope offers unmatched value for hunters and shooters alike. Featuring the advanced PHR 3 reticle a 30mm tube and capped turrets it combines the best of traditional and modern optics technology. With its robust construction and exceptional clarity the THRIVE 3-9x40mm ensures reliable performance in any environment. Includes: Soft Neoprene Cover Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH3940 Thrive Black 3-9x 40mm 30mm Tube Zeroplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$219.70 Original price was: $219.70.$169.00Current price is: $169.00.
Availability: 13 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Thrive |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Zeroplex |
| Field of View | 12.90 – 4 ft @100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 88-97mm |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Weight | 19 oz |
| Exit Pupil Diameter | 13 – 4.40mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH3940 Thrive Black 3-9x 40mm 30mm Tube Zeroplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.