Discover unparalleled versatility with the THRIVE HD 4-16x44mm LR Hunter Illuminated Riflescope. Designed for both field and range this First Focal Plane (FFP) scope offers precise aiming without sacrificing fast target acquisition at low magnifications. With the illuminated LR Hunter reticle high-definition glass and robust construction the THRIVE HD series delivers exceptional performance for hunters and shooters looking for a do-it-all optic. Includes: Heavy Duty Alloy Flip-Up Covers Riflescope Multi Tool For HD Flip-Up Covers Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH4164FL-IR Thrive HD Black 4-16x 44mm 30mm Tube Illuminated FFP LR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$973.70 Original price was: $973.70.$749.00Current price is: $749.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | HD |
| Model | Thrive |
| Magnification | 4-16x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated FFP LR |
| Field of View | 9.20 – 2.30 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 93mm |
| Windage Adjustment | 20 MRAD |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 26 MRAD |
| Weight | 23 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11 – 2.75mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH4164FL-IR Thrive HD Black 4-16x 44mm 30mm Tube Illuminated FFP LR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.