Experience unparalleled clarity and precision with the THRIVE 4-16x50mm ZEROPLEX Riflescope designed for hunters and shooters who demand the best in long-range performance. Featuring a powerful 4-16x magnification and a large 50mm objective lens this scope excels in light-gathering capabilities making it ideal for challenging shooting conditions. The ZEROPLEX reticle combined with a robust 30mm tube offers exceptional strength and precision providing the best value for money in its class. Includes: Soft Neoprene Cover Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH41650 Thrive Black 4-16x 50mm 30mm Tube Zeroplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$388.70 Original price was: $388.70.$299.00Current price is: $299.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Thrive |
| Magnification | 4-16x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Zeroplex |
| Field of View | 9.8 – 2.40 @100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 86-91mm |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Weight | 23.60 oz |
| Exit Pupil Diameter | 12.50 – 3mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH41650 Thrive Black 4-16x 50mm 30mm Tube Zeroplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.