Elevate the long-range shooting precision with the THRIVE 4-16x50mm Mildot riflescope. This scope featuring a traditional Mildot reticle calibrated in mils is designed for shooters who demand range estimation and hold-over capability. With its powerful 4-16x magnification and large 50mm objective lens the THRIVE 4-16x50mm ensures maximum light gathering for bright clear images. Includes: Soft Neoprene Cover Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TH41650MD Thrive Black 4-16x 50mm 30mm Tube Mildot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$388.70 Original price was: $388.70.$299.00Current price is: $299.00.
Availability: 11 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Thrive |
| Magnification | 4-16x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Mildot |
| Field of View | 9.8 – 2.40 @100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 86-91mm |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Parallax Adjustment | 10 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Weight | 23.60 oz |
| Exit Pupil Diameter | 12.50 – 3mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TH41650MD Thrive Black 4-16x 50mm 30mm Tube Mildot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.