TRACE ADVANCED First Focal Plane (FFP) reticle to meet the demands of the long range precision and PRS shooters alike. The TRACE ADVANCED gives shooters the ability to put rounds on target with speed and most importantly precision. Includes: Tenebraex Tactical Tough Flip Up Covers 2.5 Sunshade Neoprene Protective Scope Cover 2mm Turret Hex Key Zerotech Vinyl Transfer Stickers QR Welcome Card & Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TR4245F-IR Trace Advanced Black 4-24x 50mm 30mm Tube Illuminated RMG FFP Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,558.70 Original price was: $1,558.70.$1,199.00Current price is: $1,199.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Advanced |
| Model | Trace |
| Magnification | 4-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated RMG FFP |
| Field of View | 9.70 – 1.60 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 92mm |
| Windage Adjustment | 20 MRAD |
| Parallax Adjustment | 20 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 23 MRAD |
| Exit Pupil Diameter | 8.60 – 2.10mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TR4245F-IR Trace Advanced Black 4-24x 50mm 30mm Tube Illuminated RMG FFP Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.