Achieve pinpoint precision with the TRACE 4.5-27x50mm RMG Riflescope. Designed for competitive and PRS shooters as well as backcountry hunters this scope features the exclusive RMG First Focal Plane (FFP) reticle. Developed from years of optics experience the TRACE riflescope delivers everything needed for the most challenging shooting conditions ensuring unparalleled performance and reliability. Includes: Heavy Duty Alloy Flip-Up Covers Locking Ring Tool For HD Flip-Up Covers Turret Allen Key3 Spare Turret Grub Screws Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TR4275FM Trace Black 4.5-27x 50mm 30mm Tube RMG Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,038.70 Original price was: $1,038.70.$799.00Current price is: $799.00.
Availability: 6 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Trace |
| Magnification | 4.5-27x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | RMG |
| Field of View | 7.40 – 1.30 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 91-100mm |
| Windage Adjustment | 70 MOA |
| Parallax Adjustment | 25 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 9.50 – 1.90mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TR4275FM Trace Black 4.5-27x 50mm 30mm Tube RMG Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.