Achieve unparalleled precision with the TRACE 4.5-27x50mm R3 Riflescope. Designed for the most challenging conditions this scope delivers everything needed for long range shooting. With a large magnification range and high power of 27x the TRACE riflescope provides a significant edge. Built with high-end materials and superior optical components it ensures the optimal shooting and hunting experience even in harsh backcountry environments. Includes: Heavy Duty Alloy Flip-Up Covers Locking Ring Tool For HD Flip-Up Covers Turret Allen Key3 Spare Turret Grub Screws Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TR4275R3 Trace Black 4.5-27x 50mm 30mm Tube R3 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 7 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Trace |
| Magnification | 4.5-27x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | R3 |
| Field of View | 7.40 – 1.30 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 91-100mm |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Parallax Adjustment | 25 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Weight | 1.80 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 9.50 – 1.90mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics TR4275R3 Trace Black 4.5-27x 50mm 30mm Tube R3 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.