Discover elite long-range accuracy and precision with the ZeroTech Trace Advanced 5-30x56ED a top-tier riflescope crafted for precision shooters who demand the best. Featuring the TREMOR3 illuminated First Focal Plane (FFP) reticle patented and field proven combined with Japanese ED glass to offer unmatched speed and resolution for windage and elevation holds. Precision engineered and machined in Japan the Trace Advanced sets a new standard for performance and reliability. Includes: Tenebraex Tactical Tough Flip Up Covers 56mm Sunshade Neoprene Protective Scope Cover 2mm Turret Hex Key Zerotech Vinyl Transfer Stickers QR Welcome Card & Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth
Zero Tech Optics TR5306FT3-IR Trace Advanced Black 5-30x 56mm 34mm Tube Illuminated RMG 2 FFP Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,598.70 Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Advanced |
| Model | Trace |
| Magnification | 5-30x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated RMG 2 FFP |
| Field of View | 7.40 – 1.20 ft @ 100 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 87-97mm |
| Length | 14.30″ |
| Parallax Adjustment | 20 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 35 MRAD |
| Weight | 39.07 oz |
Be the first to review “Zero Tech Optics TR5306FT3-IR Trace Advanced Black 5-30x 56mm 34mm Tube Illuminated RMG 2 FFP Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.