Designed with PRS and long range enthusiasts in mind ZeroTech Optics engineered the Vengeance 5-25x56mm riflescope to meet the demands practicality and budget of the fastest growing shooting sport in recent times. Includes: Stretch Fit Scope Cover Throw Lever Instruction Manual Reticle Range Chart High Quality Microfiber Cloth Hex Key
Zero Tech Optics VG5256F Vengeance Black 5-25x 56mm 34mm Tube RMG Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$713.70 Original price was: $713.70.$549.00Current price is: $549.00.
Availability: 5 in stock
| Brand | Zero Tech Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Vengeance |
| Magnification | 5-25x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | RMG |
| Field of View | 7.10 – 1.90 @100 Meters |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 91-100mm |
| Windage Adjustment | 20 MRAD |
| Parallax Adjustment | 15 Meters – Infinity |
| Elevation Adjustment | 28 MRAD |
| Weight | 39 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.50 – 1.90mm |
Be the first to review “Zero Tech Optics VG5256F Vengeance Black 5-25x 56mm 34mm Tube RMG Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.