The AGM Rattler-C V2 is a compact thermal imaging clip-on system that allows quick transformation of the day optics into thermal imaging device without any special tools or equipment. Rattler-C V2 has a high-sensitivity twelve micron detector and 1024×768 OLED monitor which provides a clear image under harsh environmental conditions like darkness fog smoke dust rain snow wood camouflage etc. The Rattler-C V can easily be attached in front of rifle scopes with magnification up to 8x for medium range use. The device is equipped with 16GB storage for on-board video recording and image capture. Onboard Wi-Fi module is also available for live video streaming and video/images recording via mobile application. Features adjustable color palettes; on-board video/audio recording and image capture; built-in EMMC storage; Shot Activated Recording (SAR); Stadiametric rangefinder; Standby mode; Flat Field Correction Auto Manual External Correction.
AGM Global Vision 314205560206R561 Rattler-C V2 50-640 Thermal Clip On Black 1x 50mm 640×512 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$4,543.50 Original price was: $4,543.50.$3,495.00Current price is: $3,495.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | 50-640 |
| Model | Rattler-C V2 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 8.80 x 7 Degrees |
| Resolution | 640×512 50 Hz |
| Objective | 50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 10mm |
| Battery Size | Rechargeable Li-ion |
| Length | 7.20″ |
| Proofs | Fog / Shock / Water Resistant |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1800 yds |
| Palettes | Black Red White Hot / Fusion |
| Scene Modes | Cold / Cold Warm / Warm |
| Audio | Yes |
| Battery Life | Up to 11 hrs |
| Scope Type | Clip On |
| Weight | 1.19 lbs |
| Display | 1024×768 OLED |
| Memory | 16GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
Be the first to review “AGM Global Vision 314205560206R561 Rattler-C V2 50-640 Thermal Clip On Black 1x 50mm 640×512 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet