Brand Rix Optics(visir Inc) Category Thermal Scopes Model Storm S6 Color Black Mount Type Picatinny Rail Field of View 7.50 […]
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,598.70 Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.
Availability: 30 in stock
| Brand | Rix Optics(visir Inc) |
| Category | Thermal Scopes |
| Model | Storm S6 |
| Color | Black |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Field of View | 7.50 – 13.20 @ 100yds |
| Resolution | 384×288 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 35mm |
| Dimensions | 5.30″ x 2.50″ x 2.20″ |
| Eye Relief | 48mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | 3.5x |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1800m / 1969yds |
| Battery Life | 4 hrs |
| Weight | 0.97 lbs |
| Display | 1024×768 OLED |
| Memory | 32GB |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
| Video Settings | .mp4 |
Be the first to review “Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
ATHLON 210115 CRONUS BTR G2 UHD 4.5-29X56 RFLSCP
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.





Reviews
There are no reviews yet.