The NEW RattlerV3 testifies to the fact that evolution never stops. The RattlerV3 25-384 pairs a 25 mm Germanium lens with an industry-leading sub-15mK thermal sensor and a new 1920×1080 high resolution display which combines to produce the best 384 resolution thermal image. These technical parameters work together to produce a detection range 1.1 miles. The RattlerV3 25-384 has a base magnification of 2.5X making it an optimal option for predator hunters in wide-open terrain. Its also the first Rattler ever to come with a shutterless NUC and AGMs powerful new Image Boost 2.0 imaging algorithm. Large sturdy buttons and a manual focus ring were designed to aid gloved fingers in cold winter weather while the removable rechargeable NE 4400 battery offers one of the most robust and easy to install battery systems on the market. The firmware package allows users an amazing level of customization: on-board pitch scale 10 brightness and contrast settings warm & cold viewing modes multiple color palettes picture in picture on-board video recording with sound WiFi hotspot multiple zeroing profiles shot activated video recording defective pixel repair and hotspot locator.
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,333.50 Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00.
Availability: 27 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | 25-384 |
| Model | Rattler V3 |
| Magnification | 2.5x |
| Color | Black |
| Resolution | 384×288 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 25mm |
| Proofs | Shockproof / Waterproof |
| Battery Life | 7+ hrs |
| Display | 1920×1080 OLED |
| Memory | 64GB |
Be the first to review “AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00. -
ATHLON 210115 CRONUS BTR G2 UHD 4.5-29X56 RFLSCP
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.





Reviews
There are no reviews yet