The NEW RattlerV3 LRF testifies to the fact that evolution never stops. The RattlerV3 LRF 35-640 pairs a 35 mm Germanium lens with an industry-leading sub-15mK thermal sensor and a new 2560×2560 high resolution display which combines to produce the best 640 resolution thermal image. These technical parameters work together to produce a detection range 1.5 miles. The RattlerV3 LRF 35640 also brings the once inconceivable new in-lens LRF technology to the compact Rattler series. A fully integrated 1 000m laser rangefinder is paired with a new on-board ballistic calculator. A newly designed eyepiece gives the RattlerV3 LRF 35-640 a base magnification of 2.5X making it an optimal option for predator hunters in wide-open terrain which entices longer range engagements. Its also the first Rattler ever to come with a shutterless NUC and AGMs powerful new Image Boost 2.0 imaging algorithm. Large sturdy buttons were designed to aid gloved fingers in cold winter weather while the removable rechargeable NE-4400 battery offers one of the most robust and easy to install battery systems on the market. The firmware package allows users an amazing level of customization: on-board pitch scale 10 brightness and contrast settings warm & cold viewing modes multiple color palettes picture in picture ballistic calculation on-board video recording with sound WiFi hotspot multiple zeroing profiles shot activated video recording defective pixel repair hotspot locator and multiple laser range finding modes.
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,583.50 Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00.
Availability: 6 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | 35-640 |
| Model | Rattler V3 |
| Magnification | 2.5x |
| Color | Black |
| Resolution | 640×512 50 Hz |
| Objective | 35mm |
| Proofs | Shockproof / Waterproof |
| Battery Life | 5.5 hrs |
| Display | 2560×2560 OLED |
| Memory | 64GB |
Be the first to review “AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00. -
ATHLON 210115 CRONUS BTR G2 UHD 4.5-29X56 RFLSCP
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.





Reviews
There are no reviews yet