AGM Adder is the thermal imaging scopes developed for 24 hours operation under any weather and environmental conditions. The 50mm lens model will be great for long range missions. Features 384×288 high-sensitivity thermal detector; 1024×768 OLED monitor; dual power system; two built in 18650 rechargeable batteries; 64GB EMMC storage for on-board video recording and image capturing. and Shot Activated Recording (SAR) function allows you not to worry about having to start recording manually each time. Wi-Fi module for live video streaming and video/images recording via application are also available. The Adder can be mounted to the weapon using standard scope mounts for 30mm tubes. Includes CR123A battery.
AGM Global Vision 3142455006DTL1 Adder TS50-384 Thermal Rifle Scope Black 4-32x50mm Multi Reticle Digital 1x/2x/4x/8x Zoom 384×288 50Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,243.50 Original price was: $3,243.50.$2,495.00Current price is: $2,495.00.
Availability: 5 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | TS50-384 |
| Model | Adder |
| Magnification | 4-32x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Run Time | Up to 12 hrs |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 5.40 x 4 Degrees |
| Adjustment Size | .31 MOA |
| Resolution | 384×288 50Hz |
| Objective | 50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 60mm |
| Battery Size | CR123A / 18650 Li-ion |
| Zoom | Digital 1x / 2x / 4x / 8x |
| Length | 16.50″ |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Modes | Black Red White Hot / Fusion / Jungle / Recognition |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Includes | Battery |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 2.14 lbs |
| Controls | Digital |
| Display | 1024×768 OLED |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
Be the first to review “AGM Global Vision 3142455006DTL1 Adder TS50-384 Thermal Rifle Scope Black 4-32x50mm Multi Reticle Digital 1x/2x/4x/8x Zoom 384×288 50Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.








Reviews
There are no reviews yet