Built for PRS and long-range precision the Cronus BTR GEN2 delivers ultra-clear views with UHD extra-low dispersion glass and a first focal plane reticle. Now upgraded with stainless-steel turret components for sharp tactile clicks it’s ready for any competition or demanding hunt.
ATHLON 210115 CRONUS BTR G2 UHD 4.5-29X56 RFLSCP
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,949.99 Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Athlon |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | Gen2 UHD |
| Model | Cronus BTR |
| Magnification | 4.5 – 29x |
| Color | Black |
| Field of View | 24.80 – 3.83 @ 100yds |
| Resolution | 256×192 |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 3.60″ – 3.80″ |
| Length | 8.80″ |
| Weight | 35.80 oz |
| Display | 1024 x768 |
| Memory | 32GB |
Be the first to review “ATHLON 210115 CRONUS BTR G2 UHD 4.5-29X56 RFLSCP” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet