The Secutor LRF-C is a compact thermal imaging clip-on system with built-in precision laser rangefinder that allows quick transformation of the day optics into thermal imaging device without any special tools or equipment. Equipped with a highly sensitive 12m thermal detector and 1024768 OLED monitor the AGM Secutor LRF-C provides a clear image under harsh environmental conditions including darkness fog smoke dust rain snow brush camouflage etc. The user-friendly interface comfortable and ergonomic operating controls makes Secutor LRF-C use incredibly easy. The Secutor LRF-C can easily be attached in front of rifle scopes with magnification up to 10x for medium range use. The built-in laser range finder of the AGM Secutor LRF-C is designed to determine the exact distance between the observer and the target. Measurement results are displayed in the scopes monitor. Four replaceable Li-Ion battery gives the device more than 6 hours of continuous operation time. An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB to USB-C connector for a significant increase of operating time. The device is equipped with fast EMMC storage for on-board video/audio recording and image capture. Onboard Wi-Fi module allows live video streaming and video/image recording via mobile applications.
AGM Global Vision SECU50640CLRF Secutor LRF-C Thermal Black 1x 50mm 640×512 Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,193.50 Original price was: $5,193.50.$3,995.00Current price is: $3,995.00.
Availability: 8 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Model | Secutor LRF-C |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Run Time | Up to 6 hrs |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 8.80 x 7 Degrees |
| Wavelength | 905nM |
| Resolution | 640×512 |
| Objective | 50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Dimensions | 7.6″ x 4.1″ x 2.9″ |
| Battery Size | CR123A |
| Power Source | USB-C |
| Palettes | Black Red White Hot / Fusion |
| Weight | 1.38 lbs |
| Memory | 16GB |
Be the first to review “AGM Global Vision SECU50640CLRF Secutor LRF-C Thermal Black 1x 50mm 640×512 Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet