The Varmint LRF series of thermal riflescopes from AGM utilize many of the features that shooters have come to know and love in the ever-popular Rattler product family but with one big addition: a 600-meter integrated laser rangefinder. This feature helps alleviate a common issue many shooters find themselves experiencing when hunting with any sort of digital optic and that is the lack of depth perception that is inherent in optics utilizing a digital screen. The Varmint LRF TS35-384 pairs that LRF functionality with a 12 micron 384×288 thermal detector which works in conjunction with a high quality 1024×768 OLED display. The Varmint LRF is powered by a single non-proprietary 18650 rechargeable battery which provides users with 4.5 hours of continuous use in the field. Make the Varmint LRF one of the most functionally diverse products in the AGM family. Protected by AGMs 5 Year Transferable Warranty!
AGM Global Vision VARM353842 Varmint V2 LRF TS35-384 Thermal 3x Multi Reticle Digital 1x/2x/4x/8x Zoom 384×288 Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,593.50 Original price was: $2,593.50.$1,995.00Current price is: $1,995.00.
Availability: 5 in stock
| Brand | AGM Global Vision |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | TS35-384 |
| Model | Varmint V2 LRF |
| Magnification | 3x |
| Reticle | Multi |
| Field of View | 7.53 x 5.65 Degrees |
| Resolution | 384×288 |
| Dimensions | 7.8″ x 2.6″ x 4.3″ |
| Eye Relief | 45mm |
| Zoom | Digital 1x / 2x / 4x / 8x |
| Detection Range | 1750 yds |
| Palettes | Black Red White Hot / Fusion |
| Scene Modes | Jungle Recognition |
| Battery Life | Up to 4.50 hrs |
| Battery Type | 18650 (3.7V) Lithium Rechargeable Battery |
| Weight | 1.44 lbs |
| Display | 0.39″ 1024×768 OLED |
Be the first to review “AGM Global Vision VARM353842 Varmint V2 LRF TS35-384 Thermal 3x Multi Reticle Digital 1x/2x/4x/8x Zoom 384×288 Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet