The P4 Sniper reticle is milled from one solid piece of aircraft-grade aluminum to withstand constant heavy recoil. The scope fog proof and weather and shock-resistant. Features adjustable windage and elevation; green fused multi-coated lens; flip-up lens covers protect from dust and scratches when not in use and 2.70-3.30″ eye relief provides safety from heavy recoil. Includes Weaver/Picatinny 1913 ring mounts.
Aim Sports JLB3940G Sniper Tactical Black Anodized 3-9x 40mm AO 1″ Tube P4 Sniper Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$64.99 Original price was: $64.99.$49.99Current price is: $49.99.
Availability: 4 in stock
| Brand | Aim Sports |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Tactical |
| Model | Sniper |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | P4 Sniper |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Finish | Anodized |
| Field of View | 36.60 – 13.60 ft @ 100 yds |
| Objective | 40mm AO |
| Eye Relief | 2.70″ – 3.30″ |
| Length | 12.50″ |
| Proofs | Fog / Shock Proof / Weather Resistant |
| Includes | Weaver / Picatinny 1913 Ring Mounts / Flip-Up Lens Covers |
| Optic Coating | Green Fused Multi-Coated |
| Weight | 13.25 oz |
| Adj Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Exit Pupil Diameter | 13.30 – 4.40mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Aim Sports JLB3940G Sniper Tactical Black Anodized 3-9x 40mm AO 1″ Tube P4 Sniper Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet