The H6Xi brings tactical DNA to your hunt. Every component is meticulously designed to withstand the rigors of the field while maintaining exceptional optical clarity. The H6Xi features a rugged design waterproof fog proof and shockproof; first focal plane design ensuring that your reticle subtensions remain accurate at any magnification setting; the Modern Hunter Reticle presents duplex crosshairs for quick aiming in the lower magnification range and precise illuminated denotation for wind drift and bullet drop when zoomed in for distant shots; 92% light transmission; high-density glass; wide field of view; sixfold optical magnification offering versatility and range to accommodate various hunting styles and distances; precision aiming comes standard with the H6Xi’s fine parallax adjustment down to 25 yards. Maintain consistent accuracy across different distances ensuring your shots land true every time and locking diopter.
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,949.99 Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | H6Xi |
| Magnification | 3-18x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated Modern Hunter |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 36 – 7 @ 100 Meters |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 9.4 -3.3″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 70 MOA |
| Length | 13.30″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Weight | 27.40 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
Aim Sports JLB3940G Sniper Tactical Black Anodized 3-9x 40mm AO 1″ Tube P4 Sniper Reticle
$64.99Original price was: $64.99.$49.99Current price is: $49.99.





Reviews
There are no reviews yet.