Designed for Leupold scopes built after 2003 Alumina Flip-Back lens covers feature powerful neodymium magnets to hold them securely closed and triple O-ring seals for provide maximum protection from the elements. The cover opens silently and folds flat against the scope in the open position. Constructed out of durable 6061-T6 aircraft grade aluminum they are precisely machined to allow for quick and easy operation and a low-profile position when open make these Flip-Back lens covers stand above the rest. Round objective and ocular models can be rotated so they can open in any direction.
| Brand | Leupold |
| Category | Scope Accessories |
| Series | Alumina |
| Model | Pro Gear |
| Color | Matte Black |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Screw On |
| Objective | 56mm |
| Dimensions | 3″ x 56mm |
| Length | 3″ |
| Scope Model | Leupold VX-6 |
| Weight | 2.60 oz |
Be the first to review “Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Aim Sports JLB3940G Sniper Tactical Black Anodized 3-9x 40mm AO 1″ Tube P4 Sniper Reticle
$64.99Original price was: $64.99.$49.99Current price is: $49.99.





Reviews
There are no reviews yet