The Droptine 3-9x40mm objective has the focus set at 100 yards and is matched for centerfire rifles. The scope is compact and lightweight with a nine times magnification that provides enough distance for most hunting situations. The Ballistic Plex reticle has holdover for precise shots at extended ranges. The low-profile turret is finger-adjustable. A separate eyepiece and power ring allow for flip-up lens caps. Features Hi-Lume multicoating 1″ body durable integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field and positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy.
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Droptine |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | Ballistic Plex |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte |
| Field of View | 33 – 13 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Rear |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 3.10″ – 3.80″ |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 12.20″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Weight | 13 oz |
| Exit Pupil Diameter | 13 – 5mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
Aim Sports JLB3940G Sniper Tactical Black Anodized 3-9x 40mm AO 1″ Tube P4 Sniper Reticle
$64.99Original price was: $64.99.$49.99Current price is: $49.99.





Reviews
There are no reviews yet