The Recon 1.5x4x30mm optic combines a sleek design and multi-rail cantilever mount this optic is your choice for 3-Gun Competition and close quarter battle training. Featuring locking turrets; Tri-Illumination (red/green/blue) laser etched reticles with adjustable rheostat for brightness control; green fused multi-coated lens provides superior light transmission resolution and scratch resistance; windage and elevation adjustment and 4-5″ eye relief provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition. Includes Weaver/Picatinny 1913 base mount.
Aim Sports JTHR1 Recon CQB Black Anodized 1.5-4x30mm 30mm Tube Tri-Illuminated 3/4 Circle Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$129.99 Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Aim Sports |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | CQB |
| Model | Recon |
| Magnification | 1.5-4x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Tri-Illuminated 3 / 4 Circle Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Cantilever / Picatinny / Weaver |
| Finish | Anodized |
| Field of View | 85 – 25 ft @ 100 yds |
| Objective | 30mm |
| Eye Relief | 4″-5″ |
| Length | 10.75″ |
| Proofs | Fog / Shock Proof / Weather Resistant |
| Includes | Weaver / Picatinny 1913 Ring Mounts |
| Optic Coating | Green Fused Multi-Coated |
| Weight | 16.80 oz |
| Adj Size | .25 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 8mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Aim Sports JTHR1 Recon CQB Black Anodized 1.5-4x30mm 30mm Tube Tri-Illuminated 3/4 Circle Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.