The Tactical Compact 4x32mm Series is an exceptional multipurpose optic designed for all rifles. Featuring Mil-Dot Reticle; windage and elevation adjustment; 3″ eye relief provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition; Blue fused multi-coated lens provides superior light transmission resolution and scratch resistance. Includes Weaver Picatinny 1913 ring mounts.
Aim Sports JTM432B Tactical Compact Black Anodized 4x 32mm 1″ Tube Mil-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$51.99 Original price was: $51.99.$39.99Current price is: $39.99.
Availability: 41 in stock
| Brand | Aim Sports |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Compact |
| Model | Tactical |
| Magnification | 4x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | Mil-Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Finish | Anodized |
| Field of View | 36.60 ft @ 100 yds |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 3″ |
| Length | 7.75″ |
| Proofs | Fog / Shock Proof / Weather Resistant |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Includes | Weaver / Picatinny 1913 Ring Mounts |
| Optic Coating | Blue Fused Multi-Coated |
| Weight | 10.90 oz |
| Adj Size | .25 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 8mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Aim Sports JTM432B Tactical Compact Black Anodized 4x 32mm 1″ Tube Mil-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet