Athlons flagship thermal just got an upgrade. The Cronus ATS Pro 50L-640 features a built-in laser rangefinder and ballistic calculator offering crystal-clear resolution and enhanced precision. A wide 8.8×6.6 field of view helps ensure nothing escapes your sight.
Athlon 210137 Cronus ATS PRO Thermal Scope 50mm 640×480 Black
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,849.99 Original price was: $5,849.99.$4,499.99Current price is: $4,499.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Athlon |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | ATS PRO |
| Model | Cronus |
| Magnification | 2.95 – 23.6x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Field of View | 8.80 x 6.60 Degrees |
| Resolution | 640×480 |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 1.90″ |
| Length | 14.70″ |
| Weight | 42.30 oz |
| Display | 1440×1080/50 Hz |
| Memory | 128GB |
Be the first to review “Athlon 210137 Cronus ATS PRO Thermal Scope 50mm 640×480 Black” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet