ATN’s Obsidian LT core drives this hands free compact ergonomic and versatile thermal monocular for the best observation experience. The monocular fits in one hand and is can be helmet or head mounted for long term comfortable observation. Includes soft carry bag battery eye cup manual and lens cloth.
ATN TIMNODN619X ODIN LT 640 Thermal Hand Held/Mountable Scope Black 1-4x19mm Multi Reticle 640×480 Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,243.50 Original price was: $3,243.50.$2,495.00Current price is: $2,495.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | 640 |
| Model | ODIN LT |
| Magnification | 1-4x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 23.20 – 17.40 ft @ 100 yds |
| Resolution | 640×480 |
| Objective | 19mm |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 5.16″ |
| Proofs | Weather Resistant |
| Modes | Black / White Hot |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 2+ hrs |
| Includes | Battery / Carry Bag / Eye Cup / Lens Coth / Manual |
| Scope Type | Hand Held / Mountable Scope |
| Weight | 10.05 oz |
| Controls | Manual |
| Display | 1280×960 HD |
Be the first to review “ATN TIMNODN619X ODIN LT 640 Thermal Hand Held/Mountable Scope Black 1-4x19mm Multi Reticle 640×480 Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet