The ATN Thor 5 XD with laser rangefinder features a Dynamic reticle and adjusts with magnification throughout the entire zoom range. You can create unique custom reticles with an easy to use ATN Reticle Editor. Other features are recoil activated video; ballistic calculator and you can stream Video at HD resolution and simultaneously record to the SD card inside.
ATN TIWST51250LRF Thor 5 XD LRF Thermal Rifle Scope Black Anodized 2-20x Smart Mil Dot Reticle Zoom. 1280×1024 12 Micron 60 fps
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$6,883.50 Original price was: $6,883.50.$5,295.00Current price is: $5,295.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | LRF |
| Model | Thor 5 XD |
| Magnification | 2-20x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | Smart Mil Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 30mm HP QD |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 17.60 x 13.20 Degrees |
| Resolution | 1280×1024 12 Microns 60 fps |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | Yes |
| Length | 13.43″ |
| Proofs | Impact / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Black White Hot / Color |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | 10-14 Hours |
| Compatible With | iOS / Android |
| Generation | 5 |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 33 oz |
| Features | Laser Rangefinder |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Picture or Video | Video Recording |
| Video Settings | 1280×960 @ 60 fps |
Be the first to review “ATN TIWST51250LRF Thor 5 XD LRF Thermal Rifle Scope Black Anodized 2-20x Smart Mil Dot Reticle Zoom. 1280×1024 12 Micron 60 fps” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet