The ATN Thor 5 features a Dynamic reticle and adjusts with magnification throughout the entire zoom range. You can create unique custom reticles with an easy to use ATN Reticle Editor. Other features are recoil activated video; ballistic calculator and you can stream Video at HD resolution and simultaneously record to the SD card inside. Includes eyecup USB-C cable scope cover lens tissue flip open cap and high profile QD mount.
ATN TIWST5635A Thor 5 640 Thermal Rifle Scope Black Anodized 3-24x Smart Mil Dot Reticle w/Zoom 640×480 12 Micron 60 fps Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,763.50 Original price was: $3,763.50.$2,895.00Current price is: $2,895.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | 640 |
| Model | Thor 5 |
| Magnification | 3-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Anodized |
| Reticle | Smart Mil Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 30mm HP QD |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 12.60 x 9.40 Degrees |
| Resolution | 640×480 12 Micron 60 fps |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Zoom | Yes |
| Length | 12.99″ |
| Proofs | Impact / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Black White Hot / Color |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | 10-14 Hours |
| Compatible With | iOS / Android |
| Generation | 5 |
| Includes | Eyecup / Scope Cover / USB-C Cable / Lens Tissue |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 39.85 oz |
| Display | 1024×768 OLED |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Picture or Video | Video Recording |
| Video Settings | 1280×960 @ 60 fps |
Be the first to review “ATN TIWST5635A Thor 5 640 Thermal Rifle Scope Black Anodized 3-24x Smart Mil Dot Reticle w/Zoom 640×480 12 Micron 60 fps Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet