The ThOR LTV is lightest Thermal Scope in the ATN ThOR line providing more versatility to mount to a crossbow air rifle or other platforms where weight is a critical factor. Incorporating video recording capability the ThOR LTV features the latest in advanced 12 micron thermal sensors a 60 Hz refresh rate a long-lasting rechargeable battery and user-friendly controls. Built for tough conditions. Mounting is easy with standard 30mm rings. Includes USB-C cable scope cover lens tissue eye cup and flip open cap.
ATN TIWSTLTV219X Thor LTV Thermal Black 2-6x19mm Multi Reticle 256×192 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,293.50 Original price was: $1,293.50.$995.00Current price is: $995.00.
Availability: 9 in stock
| Brand | ATN |
| Category | Thermal Scopes |
| Model | Thor LTV |
| Magnification | 2-6x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Air Rifle / Crossbow / Centerfire & Rimfire Rifle |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 8.90 x 6.70 Degrees |
| Resolution | 256×192 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 19mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 90mm |
| Battery Size | Li-ion |
| Length | 11.50″ |
| Proofs | Weather Resistant |
| Modes | Black White Hot / Color |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 825 yds |
| Battery Life | 9+ hrs |
| Includes | Eyecup / Scope Cover / USB-C Cable / Lens Tissue |
| Weight | 1.40 lbs |
| Display | 1280×720 HD |
| Memory | Up to 64GB / SD Card |
| Picture or Video | Video Recording |
| Search Code | ATN |
| Similar Items | THERMAL |
Be the first to review “ATN TIWSTLTV219X Thor LTV Thermal Black 2-6x19mm Multi Reticle 256×192 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet