The Burris Scout 2-7x32mm provides low to medium magnification. In applications where forward-mounted optics are required the Scout has been the optic of choice for scout rifles slug guns muzzleloaders and even big bore magnums. It offers long eye-relief wide field-of-view fully multi-coated lenses tight mechanical tolerances steel on steel adjustments elevation and windage adjustment is 66″ @ 100 yds and a Ballistic Plex reticle. The Scout Scope offers ultra-fast target acquisition with both eyes open.
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Scout |
| Magnification | 2-7x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | Ballistic Plex |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte |
| Field of View | 23 – 8 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Rear |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 12″ – 9.20″ |
| Length | 9.70″ |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Weight | 13 oz |
| Exit Pupil Diameter | 16 – 4.60mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Burris 200261 Scout Black Matte 2-7x 32mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet