The InfiRay Outdoor RICO HYBRID fuses the capabilities of a thermal clip-on and a thermal weapon sight to create a new breed of thermal device. The HYBRID gives you never-before-seen versatility and performance boasting a 3 600 yard detection range as a dedicated thermal sight or compatibility with day optics up to 10 as an inline clip-on sight. The combination of the HYBRIDs low-distortion orthoscopic eyepiece and a 1.03″ large-format 2560×1920 display provides comfortable viewing as a dedicated sight while still maintaining the pixel density and resolution for use as a clip-on optic. The HYBRID also unlocks advanced features such as compatibility with a 1 000 yard laser rangefinder a custom reticle generator Bluetooth remote and an onboard ballistic solver.
iRay USA HYH75W RICO Hybrid 640 Thermal Black 4x75mm Multi- 1 BDC/1 DIY/7 Static Reticle 8x Zoom 640×512 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$6,325.44 Original price was: $6,325.44.$4,865.72Current price is: $4,865.72.
Availability: 27 in stock
| Brand | iRay USA |
| Category | Thermal Scopes |
| Model | RICO Hybrid 640 |
| Magnification | 4x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi- 1 BDC / 1 DIY / 7 Static |
| Material | Magnesium Alloy |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Run Time | 6+ hrs |
| Resolution | 640×512 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 75mm |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | IBP-1 Battery Pack |
| Zoom | 8x |
| Length | 12.20″ |
| Proofs | Impact / Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Black Red White Hot / Iron Red / Outline / Rainbow |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 3600 yds |
| Compatible With | iRay App |
| Weight | 45.08 oz |
| Display | 2560×1920 AMOLED |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | -4 / +2 |
| Similar Items | THERMAL |
| Search Code | IRAY |
Be the first to review “iRay USA HYH75W RICO Hybrid 640 Thermal Black 4x75mm Multi- 1 BDC/1 DIY/7 Static Reticle 8x Zoom 640×512 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet