NcStar’s Shooter rifle scope 3-9x 40mm is completely waterproof fogproof and dustproof. The glass is crystal clear and the fit and finish are beautiful. It has multi-coated lenses and variable power magnification.
NcStar SFB3940G STR Black Powder Coat 3-9x40mm 1″ Tube P4 Sniper Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$55.89 Original price was: $55.89.$42.99Current price is: $42.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | NcStar |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | STR |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | P4 Sniper |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Black Powder Coat |
| Field of View | 36.60 – 13.60 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 2.80″ – 3.30″ |
| Length | 12.20″ |
| Includes | Lens Covers / Rings |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 16.10 oz |
| Adj Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Exit Pupil Diameter | 13.30 – 4.40mm |
Be the first to review “NcStar SFB3940G STR Black Powder Coat 3-9x40mm 1″ Tube P4 Sniper Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.