The NcStar Mark III Tactical Series 3-9x42mm Rifle Scope is great for all types of tactical situations. It features green and blue illumination multiple brightness settings for each color fully multi coated lenses improved locking Quick Release mount and Scope Centerline height raised to AR15’s 1.5″ scope height. Scope has lowered BDC Turret height for lower mounting height for the optional 34mm Micro Dot mount and optic.
NcStar STP3942GV2 Mark III Tactical Gen 2 Black Hardcoat Anodized 3-9x 42mm Dual (Blue/Green) Illuminated P4 Sniper Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$157.29 Original price was: $157.29.$120.99Current price is: $120.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | NcStar |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Tactical |
| Model | Mark III |
| Magnification | 3-9x |
| Reticle | Dual Illuminated Blue / Green P4 Sniper |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Quick Release |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 36.80 – 12 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 2″ |
| Length | 7.50″ |
| Focus Type | Quick |
| Generation | 2 |
| Includes | Batteries / Lens Covers |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Weight | 17.30 oz |
| Coating Type | Green |
| Exit Pupil Diameter | 14 – 4.70mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “NcStar STP3942GV2 Mark III Tactical Gen 2 Black Hardcoat Anodized 3-9x 42mm Dual (Blue/Green) Illuminated P4 Sniper Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Steiner 8786 H6Xi Black 3-18x50mm 30mm Tube Illuminated Modern Hunter Reticle
$1,949.99Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99. -
Traditions A1171 Muzzleloader Scope Pack Matte Black 3-9x 40mm
$105.34Original price was: $105.34.$81.03Current price is: $81.03. -
Burris 200017 Droptine Black Matte 3-9x40mm 1″ Tube Ballistic Plex Reticle
$194.99Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99. -
Leupold 118772 Pro Gear Alumina Matte Black Aluminum 56mm Obj. 3″ x 56mm Screw On
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99.





Reviews
There are no reviews yet.