The ACE is compatible with bolt action or semi-automatic rifles using standard 30 mm mounts and rings. The combination of an internal USB-C charging battery and a removable 18650 style rechargeable battery allows users to hot-swap batteries in the field to run indefinitely. A 1-3x ocular magnifier provides optical magnification of the 2560×2560 round AMOLED display inside the eyepiece. The Vision+ system pairs this high-resolution display with a 15 mK NETD sensor for an incredibly detailed and precise image.
Nocpix ACEH50 Thermal Black 8x 50mm 640×512 60Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,588.70 Original price was: $5,588.70.$4,299.00Current price is: $4,299.00.
Availability: 15 in stock
| Brand | Nocpix |
| Category | Thermal Scopes |
| Magnification | 8x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Resolution | 640×512 60Hz |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 50mm |
| Length | 14.37″ |
| Detection Range | 2850 yds |
| Battery Life | 7+ hrs |
| Weight | 38.50 oz |
| Display | AMOLED |
| Memory | 64GB |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 |
Be the first to review “Nocpix ACEH50 Thermal Black 8x 50mm 640×512 60Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet