The Pard OC6-50 Ocelot 640 Thermal Imaging Scope with Laser Rangefinder improves the overall image by reducing image distortion and enrich the amount of detail even of distant targets detected up to 2 600 meters away. Features 6 different reticle styles and four different reticle colors- red/white/yellow/green; Scene mode City/Rain/Forest; Image mode White Hot/Black Hot/Edge/Red Hot/Iron Hot/Sky; 100mm of eye-relief and a wide field of view; a rubber eyepiece provides additional protection against recoil and effectively conceals the illuminated display at night. When the device detects recoil the whole shooting process will be recorded in 20 seconds interval. You can effortlessly record that perfect hunting moment. The thermal image can be used individually at night or in combination with the picture-in-picture (PIP) feature to provide additional target recognition during daytime use. The newly developed compact ranging module is precise and has fast detection speed. When paired with integrated ballistics the LRF gives you the range information you need at night to hunt smarter. Built-in WiFi allows you to connect to your phone PC or tablet as an external viewfinder and you can transfer images and videos instantly on the go. IP67 waterproof rating.
PARD OC650/LRF Ocelot 640 LRF Thermal Rifle Scope w/Laser Rangefinder Black 2.5x 50mm Multi Reticle 2x/4x/6x Zoom 640×512 50Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,198.70 Original price was: $5,198.70.$3,999.00Current price is: $3,999.00.
Availability: 6 in stock
| Brand | PARD |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | LRF |
| Model | Ocelot 640 |
| Magnification | 2.5x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 19.8-14.0 Degrees |
| Resolution | 640×512 50 Hz |
| Objective | 50 mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 100mm |
| Battery Size | 21700 Li-ion |
| Zoom | 2x / 4x / 6x |
| Length | 7.17″ |
| Proofs | Fog / Shock / Water Resistant |
| Modes | White Hot / Black Hot / Edge / Red Hot / Iron Hot / Sky |
| Power Source | USB-C |
| Audio | Yes |
| Battery Life | 5 hrs |
| Compatible With | PardVision App |
| Height | 3.23″ |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Width | 3.11″ |
| Weight | 25.00 oz |
| Display | 800×800 IPS LCD |
| Features | Laser Rangefinder |
| Memory | Up to 128GB / MicroSD Card |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | +3 / -5 |
| Video Settings | .mp4 |
Be the first to review “PARD OC650/LRF Ocelot 640 LRF Thermal Rifle Scope w/Laser Rangefinder Black 2.5x 50mm Multi Reticle 2x/4x/6x Zoom 640×512 50Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet