The Pulsar Thermion 2 XQ35’s classic shape of housing is ideal for all types of hunting and simplifies mounting. Thermion riflescopes mounts to standard 30mm scope rings. The scope features 10 preloaded reticles; stores up to 5 zeroing profiles; detection range of up to 2.000 yards (1800 meters) even in complete darkness; built-in Wi-Fi module will connect the device with smartphones based on Android and iOS via the Stream Vision 2 mobile application.
Pulsar PL76541 Thermion 2 XQ35 Pro Thermal Rifle Scope Black 2.5-10x35mm Multi Reticle Digital Zoom 384×288 50Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,249.96 Original price was: $3,249.96.$2,499.97Current price is: $2,499.97.
Availability: 5 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | XQ35 |
| Model | Thermion 2 Pro |
| Magnification | 2.5-10x |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Run Time | 10 hrs |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 10.70 Degrees @ 100 ft. |
| Resolution | 384×288 50Hz |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 50mm |
| Battery Size | Li-Ion Battery Pack |
| Zoom | Digital |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Modes | Black Red White Hot / Monochrome / Rainbow / Sepia / Ultramarine / Violet |
| Power Source | USB-C |
| Compatible With | Stream Vision App |
| Scope Type | Rifle Scope |
| Weight | 31 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED HD |
| Memory | 16GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Video Settings | .mp4 |
Be the first to review “Pulsar PL76541 Thermion 2 XQ35 Pro Thermal Rifle Scope Black 2.5-10x35mm Multi Reticle Digital Zoom 384×288 50Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet