The Thermion quality fast aperture germanium optics ensures optimal heat energy transmissivity minimizing noise and improving detail of observed scene. Use the brightness and contrast adjustments to maximise the detail and informative value of the image in specific observation conditions. The User Mode function saves selected brightness and contrast settings in the device’s memory providing optimal image quality for the next use of the thermal imager immediately with no additional adjustments needed. Store up to 5 zeroing profiles with 10 distance coordinates each for varying situations in internal memory for quick rifle change-outs and on-the-fly adjustments. A choice of 8 colour palettes lets the user observe their field of view more effectively allowing them to optimise the unit for specific tasks as well as react to changing observation conditions. White Hot Black Hot and Red Hot are optimal for object detection Rainbow and Ultramarine help increase chances for recognition & identification. Red Monochrome Sepia and Violet are most suitable for long observation in the night.
Pulsar PL76549 Thermion 2 XG50 Thermal Black 3-24x50mm Multi Reticle 30mm Tube 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,199.99 Original price was: $5,199.99.$3,999.99Current price is: $3,999.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Scopes |
| Series | XG50 |
| Model | Thermion 2 |
| Magnification | 3-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Multi |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Standard 30mm Rings |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 8.80 x 6.60 Degrees |
| Resolution | 640×480 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 50mm |
| Length | 15.70″ |
| Proofs | Shock / Water / Weather Proof |
| Modes | Black Red White Hot / Monochrome / Rainbow / Sepia / Ultramarine / Violet |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 2300 yds |
| Battery Life | 10 hrs |
| Compatible With | Stream Vision 2 App |
| Weight | 31.04 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Memory | 16GB |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | -3 / +5 |
| Video Settings | .mp4 |
| Search Code | PULSAR |
| Similar Items | THERMAL |
Be the first to review “Pulsar PL76549 Thermion 2 XG50 Thermal Black 3-24x50mm Multi Reticle 30mm Tube 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision RATT35-640-V3 Rattler V3 35-640 Thermal Black 2.5x 35mm 640×512 50 Hz Resolution
$5,583.50Original price was: $5,583.50.$4,295.00Current price is: $4,295.00. -
AGM Global Vision RATT35-384-V3 Rattler V3 35-384 Thermal Black 3.5x 35mm 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$3,633.50Original price was: $3,633.50.$2,795.00Current price is: $2,795.00. -
AGM Global Vision RATT25-384-V3 Rattler V3 25-384 Thermal Black 2.5x 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,333.50Original price was: $2,333.50.$1,795.00Current price is: $1,795.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXSTORMS3R Storm S6 Thermal Black 35mm 3.5x Zoom 384×288 12 Microns 50 Hz Resolution
$2,598.70Original price was: $2,598.70.$1,999.00Current price is: $1,999.00.





Reviews
There are no reviews yet